Historia Murzasichla
  • Pokój 4-osobowy

  • Wanna

  • Darmowe wifi

Lokalizacja

Historia Murzasichla

Murzasichle jest miejscowością położoną w niezwykle malowniczym miejscu, w bezpośrednim pobliżu Tatrzańskiego Parku Narodowego i u podnóża Tatr wysokich. Dzięki temu w Murzasichlu możemy podziwiać wspaniałą panoramę gór.

 

Historia tej miejscowości zaczyna się w pierwszej połowie XVII w. Początkowo na całą wieś składało się kilka domów, zbudowanych w okolicy dzisiejszego Muru. Mieszkańcy Muru tworzyli gromadę z mieszkańcami Sichły, gdzie też załatwiali wszelkie swoje sprawy urzędowe. Do czasów drugiej wojny światowej Murzasichle były dwiema osobnymi miejscowościami, Mur i Zasichła. Pisownie nazwy skracano wówczas do Mur-Zasichła, po drugiej wojnie światowej w wyniku zmian administracyjnych połączono te dwie miejscowości, tworząc znane dzisiaj Murzasichle.

W związku z nazwą Murzasichla i wiążą się trzy legendy. Jedna z nich opowiada o mężczyźnie znanym jako Łukasz Sądelski, który przybył do wsi uciekając przed prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał on na terenie dzisiejszej Capówki, gdzie z pomocą swoich czterech synów zbudował dom z pnioka, co w gwarze góralskiej oznacza dom z okrąglaków ściętych przy pomocy piły i siekiery. Szpary między pniakami mieli oni uszczelnić mchem leśnym. Synowie Łukasza tak samo jak ich ojciec mieli być ludźmi wysokimi o niespotykanej sile, z tego też powodu górale mieli nazywać ich Sichłą, od słowa siła. Sądelski zaś miał swoich synów nazywać Łukaszczykami, co ma tłumaczyć skąd wywodzi się tak często spotykane w Murzasichlu nazwisko Łukaszczyk.

Inna legenda z kolei twierdzi, że nazwa legendy wzięła się od imienia tatara Murzy. Ostatnia legenda zaś twierdzi, że wszyscy mieszkańcy dzisiejszego Muru, umarli w wyniku jakiegoś rodzaju epidemii, a nazwa Mur wzięła się od słowa mor, czyli śmierć.